Barabasz na Facebooku
 
 



   Dla Kadry

Kraul

Foto

Kraul - najszybszy z czterech podstawowych stylów p³ywackich. Ró¿ne jego odmiany znane s± ludzko¶ci od staro¿ytno¶ci.

Jako jedyny ze sportowych stylów p³ywackich nie jest dok³adnie zdefiniowany przez FINA. Olbrzymia wiêkszo¶æ zawodników stosuje ró¿ne jego mutacje w ramach wy¶cigów prowadzonych w stylu wolnym, ze wzglêdu na to, ¿e ten styl p³ywania jest najbardziej efektywny - zw³aszcza na krótkich i ¶rednich dystansach. Brak definicji umo¿liwia dostosowywanie tego stylu do indywidualnych predyspozycji zawodnika.

Kraul polega na wykonywaniu tzw. "no¿yc" nogami, przy równoczesnym naprzemianstronnym ruchu r±k. Ruch ten polega na wyci±ganiu na zmianê rêki przed siebie nad wod± i podci±ganiu jej z powrotem pod wod±. Szybko¶æ w kraulu uzyskuje siê g³ównie za spraw± pracy r±k (70%), praca nóg to zaledwie 30%. W kraulu p³yn±cy znajduje siê w pozycji brzuchem do dna w przeciwieñstwie do stylu grzbietowego. Oddech wykonuje siê poprzez czê¶ciowe wystawienie g³owy nad wodê wzd³u¿ jednej z r±k.

W ratownictwie stosuje siê tak¿e inn± odmianê tego stylu - wykonuje siê naprzemianstronn± pracê r±k i trzyma siê g³owê lekko nad wod±, tak aby nie traciæ ton±cego z linii wzroku.

Jakkolwiek podobne style p³ywania znane s± ludzko¶ci od staro¿ytno¶ci, to jednak wspó³czesny kraul wywodzi siê wg ró¿nych ¼róde³ z dwóch miejsc:

  • Ameryki Po³udniowej - gdzie styl ten by³ popularny w¶ród Indian
  • Wysp Salomona - gdzie stosowa³a go od setek lat autochtoniczna ludno¶æ.

Styl ten w Europie pojawi³ siê prawdopodobnie po raz pierwszy w 1844 r. kiedy to na zawodach p³ywackich w Londynie zawodnicy z Pó³nocnej Ameryki bez trudu pokonali Brytyjczyków p³ywaj±cych ¿abk±. Po tych zawodach zosta³ jednak w Europie na d³ugo zakazany w oficjalnych zawodach.

W latach 1870-1890, pierwsz± "oficjaln±" wersjê kraula opracowa³ John Arthur Trudgen, który opisa³ styl p³ywania Indian z Ameryki Po³udniowej. Pope³ni³ jednak b³±d, gdy¿ wadliwie opisa³ ruch nóg, który w jego wersji by³ bardziej zbli¿ony do ¿abki. Ten hybrydowy styl p³ywania by³ nazywany Trudgenem. Trudgen sta³ siê popularny w zawodach w Europie pod koniec XIX w. i zacz±³ stopniowo zastêpowaæ ¿abkê, w zawodach w wolnym stylu.

Trudgen zosta³ dopracowany przez trenera p³ywackiego z Australii Richarda (Freda) Cavilla. Obserwowa³ on ludno¶æ autochtoniczn± na Wyspach Salomona i dok³adnie przestudiowa³ ruch ich nóg, p³ywaj±c za nimi w masce p³etwonurka. Zawodnicy szkoleni przez Cavilla zaczêli wygrywaæ liczne zawody, a nowy styl zosta³ nazwany australijskim crawlem.
Nazwa ta zosta³a w latach 50. XX w. skrócona do obecnej.

¬ród³o - Wikipedia

  

G£UCHO£AZY 2024

Letni obóz w G³ucho³azach w terminie 22-29.06.2024 r., cena obozu 1.860 z³

 

Zg³oszenia na obóz:

Szczegó³owe informacje >>


Bieszczady 2024

Letni obóz w Bieszczadach w terminie 10-19.08.2024 r., cena obozu 2.870 z³

 

Zg³oszenia na obóz:

Szczegó³owe informacje >>


Nowe kursy p³ywania


Aqua aerobik

Organizujemy zajêcia aqua aerobiku na p³ywalni PSP 5
i Wodnej Nucie w Opolu.

 

Zajêcia:

jednorazowe 70 z³,
1 raz w tygodniu 45 z³,
2 razy w tygodniu 45 z³,
3 razy w tygodniu 40 z³.

 


Szczegó³owe informacje


 
 

BARABASZ
Szko³a, kursy p³ywania w Opolu

Zapisy i informacje telefonicznie:
tel. 662 146 519, 604 512 889
e-mail: info@naukaplywania.opole.pl

 
 Szybkie linki: Basen Opole | Kursy p³ywania | Szko³a p³ywania

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA